yaşamın her anında

Anaokulu/Kreş Osmaniye

Çocuklarımızın doğru ilk eğitim alması çok önemlidir. Bu sayfa Osmaniye bölgesindeki anaokulu ve kreşlerin iletişim bilgileri ve adresleri hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir

Cepa El Arabasi Çivi Ve Tel San.
(216) 312-1049
E. Ankara Cd. No:66
Sarigazi
 
Günes Torna
(258) 371-1515
2. San. Sit. 140. Sk.
Denizli
 
Nurcivan Hirdavat Mak. End. Malz. San. Tic. Ltd. Sti.
(212) 526-3755
Prof. Cemil B. Cd. No:4/A
Eminonu
 
Bayer Tic. Ltd. Sti.
(312) 350-9945
Çamlitepe Sk. No:130/1
Siteler
 
Önder Torna
(212) 612-8761
Maltepe Cd. Emintas Akel San. Sit. No:256 Bayrampasa
İstanbul
 
Birmak Makina San. Tic. Ltd. Sti.
(312) 341-9289
K. Karabekir Cd. No:93/35
Ankara
 
Öztekin Tic. Ltd. Sti.
(312) 310-9381
Yeni San. Çarsisi Demir Cd. No:48
Ankara
 
Kayer Demir Hirdavat Tic. San. A.S.
(216) 394-1574
Org. Deri San. Bölg. 7. Cd. Parsel No:41/2
Tuzla
 
Kale Hirdavat Ve Mak. A.S.
(212) 245-5244
Kürekçiler Cd. No:43
Karaköy
 
Sinanlar Ins. Taah. Tic.Ltd.Sti.
(212) 297-1830
Tersane Cad. Kipman Ishani No.52 Kat: 1 /203
Karaköy
 

Kreşe başlayan çocuğun 7 korkusu

Kreşe başlayan çocukların çoğu belirli kaygılar yaşar. İşte bu korkulardan bazıları...

Bu kaygıların neler olduğunu ve bunların nasıl aşılabileceğini bilmeniz çocuğunuzun kreş yaşamına sağlıklı ve mutlu bir başlangıç yapmasına yardımcı olacaktır...

1 Annemi özlerim...

Kreş ve anaokuluna başlayan çocukların en büyük kaygısı o güne kadar tanıyıp bildikleri her şeyden ve özellikle de sizden ayrılacak olmalarıdır. Bu kaygıyı aşmasına yardımcı olmak için okul başlamadan önce en az birkaç kez okulu birlikte ziyaret edin. Okulun tanıtım gezilerine, okul etkinliklerine katılın; okulun oyun alanını kullanın. Bu ziyaretleri rahat bir şekilde tamamlaması ve sizin de rahat olduğunuzu görmek burada mutlu olacağını hissettirecektir. Okul başladıktan sonra sabahları size yapışıyorsa, sabah düzenli ve artık çocuğun neler olacağını önceden tahmin edebildiği bir rutin oluşturun ve vedalaşmalarınızı kısa tutun. Çocuğunuza "hoşça kal" dedikten sonra oradan ayrılın, bu sırada öğretmen sevdiği bir aktiviteye yönelterek çocuğunuzun dikkatini dağıtabilir.

2 Ya altıma kaçırırsam?

Çocuğunuzun tuvaletle ilgili kaygıları varsa, önce bunun nedenini belirleyin. Tuvaleti geldiğinde tuvalete yetişememekten mi korkuyor? Sifonun çok şiddetli boşalması mı onu korkutuyor? Tuvalette bir arkadaşının yaptıklarından dolayı kötü deneyim yaşamış olabilir mi? Korkuları ve bunlarla nasıl baş edebileceği hakkında sohbetler edin. Öğretmeni ile görüşerek bu konuda bir süre destek vermesini isteyin. Tüm bunlara rağmen kaygısını yenemiyorsa diğer ebeveynlerle de görüşün. Onların çocukları da benzer sorunlar yaşıyorsa, ortak bir neden olabilir. Öğretmenin tüm sınıfı birkaç kez hep birlikte tuvalet turuna götürerek tuvaleti kullanacakları zaman neler yapmaları gerektiği konusunda ipuçları vermesi rahatlatıcı olabilir. Her şeye rağmen tuvalet ile ilgili kaygılarından kurtulamıyorsa bu durumun nedenleri ve yapılması gerekenleri öğrenmek için bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekimden yardım alın.

3 Bu koca binada kaybolursam?

Okulu birlikte ziyaret ettiğinizde, okulda tek başına dolaşırken yararlanabileceği görsel hatırlatıcılar bulup, ona gösterin ("servisten indiğinde şu büyük kapıdan gir ve şu panonun olduğu yönde üç kapı geçtikten sonra gelen kapı senin sınıfın" gibi). Tuvaletin yerini, oyun ve aktivite alanlarının yerini çeşitli hatırlatıcıları belirleyerek gösterin. Herhangi bir durumda yardım alabileceği kişileri gösterin ve mümkünse onlarla tanıştırın.

4 Parmak ememem; ayıcığıma sarılamam

Çocukların kreşe her zaman kullandıkları rahatlatıcı bir oyuncak ya da battaniye gibi eşyalarını getirmeleri sık görülen ve alışma d...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com

Neden Kreşe Giden Çocuklar Sık Hastalanırlar?

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, ‘Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

• Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?
• Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuklar, yuvaya gitseler de gitmeseler de enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Fakat kreşe giden çocuklar bu hastalıkları kapmaya daha meyillidirler; aynı şekilde küçük çocuklar da daha kolay hastalık kaparlar. Bunun nedeni henüz gerekli bağışıklığı geliştirmemiş olmalarıdır.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?
Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına (özellikle soğuk algınlığı ve ishal) daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar. Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların da haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir.

Soğuk algınlığının yayılmasını/bulaşmasını önlemek oldukça zordur. Soğuk algınlığı mikropları aşağıdaki yollarla yayılır:
• Hasta çocuklar öksürdüğü veya aksırdığında hava yoluyla;
• Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunduktan sonra diğer çocuklara dokunması yoluyla;
• Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunup ardından oyuncak, mobilya gibi eşyalara dokunması (mikroplar nesneler üzerinde bir sure yaşayabilir) ve ardından diğer çocukların bu eşyalara dokunması yoluyla

İshal mikrobu da kolay yayılan bir mikroptur ve özellikle bezli çocuklar arasında çok kolay yayılır. Bu mikroplar dışkıda bulunur ve aşağıdaki yollarla bulaşır:
• Çocuğa bakan kişi ya da çocuğun kendisinin mikrobu ellerine bulaştırıp daha sonra diğer çocuklara dokunmasıyla;
• Çocuğa bakan kişi ya da çocukların ellerinde ishal mikrobu bulunana biri tarafından hazırlanmış yemekleri yemesiyle

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?
Çocuğunuza gerekli tüm aşıları yaptırınız. Çocuğunuzu kreşe bırakırken çocuğun kendisini nasıl hissettiği hakkında öğretmenine bilgi verin. Olası enfeksiyon belirtilerini anlatıp çocuğun o gün evde kalması gerekir mi diye sorun. Örneğin, çocuğun o gün biraz keyifsiz olduğunu iletirseniz öğretmeni de çocukta olası hastalık belirtilerini gü...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com