yaşamın her anında

Döviz Kurları ve Büroları Denizli

Son günlerde ekonomik gelişmelerin etkisiyle dolar ve euro'da hareketlilik yaşanıyor. Döviz kurlarını yakından takip etmek ve nasıl bir yön çizeceğinize dair makaleler okumak için sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Linklerimizde Denizli bölgesindeki döviz bürolarının ve kurumlarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Osmanli Bankasi As
258:2650610
Enver Pasa Cad Ozel Idare
Denizli
 
Yapi Ve Kredi Bankasi As
258:2639808
Oguzhan Cad 2
Denizli
 
Etibank Bao
258:2631321
Oguzhan Cad 1
Denizli
 
Tekstilbank
258:2421200
Kaymakci Cad 17
Denizli
 
Türkiye Emlak, Bankasi As
258:2650082
2 Ticari Yol No. 83
Denizli
 
Faysal Islamic Bank Of Bahrain Ec
621:50604^^90
2 Ticari Yol No. 54/A
Denizli
 
Esbank Eskiesehir, Bankasi Tas
258:2650306
Oguzhan Cad 4
Denizli
 
Demirbank Tas
258:2658881
Istasyon Cad 85
Denizli
 
Sümerbank As
258:2651593
Bayramyeri 2
Denizli
 
Türk Dis Ticaret, Bankasi As
258:2648805
Enver Pasa Cad B Block
Denizli
 

Altın

Altın, tarih boyunca pekçok ulus için zenginlik simgesi olmuştur. Sadece bir tasarruf aracı değil bir bir kültür olarak da..
Altın, tarih boyunca pekçok ulus için zenginlik simgesi olmuştur. Sadece bir tasarruf aracı değil bir bir kültür olarak da..

Altın, tarih boyunca pekçok ulus için zenginlik simgesi olmuştur. Sadece bir tasarruf aracı değil bir bir kültür olarak da yaşamımızda yerini almıştır. Türk halkının tasarruf alışkanlıkları arasında altın´ın özel bir yeri vardır. Günümüzdeki kadar çok çeşitli yatırım araçlarının olmadığı dönemlerde, altın en gözde tasarruf aracı olmuştur.

Türkiye´de bilezik gibi takılar ile Cumhuriyet ve Reşat gibi liralardan oluşan 3500-4000 ton civarında altın tasarrufu olduğu tahmin edilmektedir. Bu miktarın parasal karşılığı 60 milyar USD civarındadır.

Türkiye´de altın piyasası

Kapalıçarşı Fenomeni
Altın denince akla gelen ilk yer hiç şüphesiz Kapalıçarşı´dır. Tarihi çarşı, eski parlak günlerini özlese de yine de altın ve döviz fiyatları için "belirleyici" rol oynamaya devam eden bir mekandır.

İstanbul Altın Borsası
Ülkemizde uzun yıllar batılı anlamda bir "değerli madenler borsası" olmamıştır. 1993 yılına gelindiğinde altının fiyatının belirlenmesi ile ithal ve ihraç edilmesi serbest bırakılmıştır. Yine aynı yıl "İstanbul Altın Borsası" nın temelleri atılmıştır. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra nihayet Temmuz 1995´de İstanbul Altın Borsası kapılarını yatırım...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com

Döviz

Türkiye´de 1989 yılında serbestleştirilen kambiyo sistemi sonucunda döviz kullanımımız oldukça yaygınlaştı. O kadar ki..
Türkiye´de 1989 yılında serbestleştirilen kambiyo sistemi sonucunda döviz kullanımımız oldukça yaygınlaştı. O kadar ki..

Türkiye´de 1989 yılında serbestleştirilen kambiyo sistemi sonucunda döviz kullanımımız oldukça yaygınlaştı. O kadar ki alım-satım işlemleri, kira sözleşmeleri, fiyat listeleri döviz üzerinden yapılır oldu. Hatta ücretli çalışan insanlar maaşlarını aldıklarında döviz alıp ihtiyaç duydukça TL´ye çevirir oldular.

Bunda kronik hale gelen yüksek enflasyondan korunma isteğimiz etkili oldu. Ancak kaçırdığımız bir nokta vardı. Dövize talepte bulundukça haliyle fiyatı artacak, dövizin fiyatının artması da enflasyonu arttıracaktı. Kısacayı bir kısırdöngüyü kendi elimizle yarattık.

2000 yılı itibariyle Türkiye´deki döviz tasarruflarının 60 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakama bankalardaki hesaplarda tutulanlar ile yastıkaltı döviz dahildir.

Geçmişten günümüze uygulanan döviz politikaları
Türkiye´de 1980 yılına kadar Sabit Kur Politikası uygulanmıştır. Dışa kapalı bir ekonomik yapı içinde döviz işlemleri ve sermaye hareketleri sınırlandırılmıştır.

1980 sonrasında dışa açık bir ekonomik modelin benimsenmesi ile birlikte Dalgalı Kur Sistemi (Kontrollü) uygulanmaya başladı. Türk Parası Kıymetini Koruma kanununda yapılan değişikliklerle dövizli işlemlere izin verilmeye başlandı. Bu dalgalı sistemde kontrolü sağlayan Merkez Bankası oldu. Merkez Bankası endikatif amaçlı olarak hergün döviz kurlarını ilan etmeye başladı.

1989 yılında ise Türk Lirası konvertibl ilan edildi. Bundan sonra kurlar tekrar göreceli olarak esnek dalgalanmaya bırakıldı. Merkez Bankası tekrar belirleyici ve müdahaleci olmaya devam etti.

Son on yılın devalüasyonları

5 Nisan 1994:
1990 yılından itibaren kurlar piyasanın arz ve talebini yansıtır hale geldi. 1991-1993 yılları arasında iç borç stokunun artması, enflasyonun ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi 1994 yılında ünlü 5 Nisan krizini getirmiştir. Piyasanın baskısı ile %130 oranında devalüasyon gerçekleşmiştir.

1995 yılında IMF ile yapılan stand by anlaşması ile bağımlı hareketli kur sistemi uygulanmaya başlamıştır.

19 Şubat 2001
2000 yılında uygulanmaya başlanan enflasyonla mücadele programı çerçevesinde döviz kur artışları kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Bu kontrolü sağlamak için Merkez Bankası yıl sonuna kadar uygulayacağı kur rakamlarını önceden açıklamıştır.

Döviz alım satımı
Bankalar döviz sattıklarında satış değeri üzerinden %0.1 oranında Kambiyo Vergisi öderler. Hükümetlerce çıkarılan genel disponibilite tebliğlerine uygun olarak da açtıkları döviz tevdiat hesaplarının asgari bir oranını -bu oran yönetmeliklerce belirlenir- zorunlu olarak Merkez Bankası´na devrederler. Piyasa kontrolünü sağlamak için bu oran ekonomik yönetimlerce değiştirilebilir.

Döviz alım satımında bankalar kendi işletme gi...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com