yaşamın her anında

Ekmek Fırınları Ataşehir

Türk toplumu olarak sofralarızdan eksik edemediğimiz temel ürün ekmek olmuştur her zaman. Özellikle fırından yeni çıkmış dumanı daha üstünde, kokusu midenize kadar giden bir somun ekmeği yüzlerce fabrikasyon ekmeklerine değişmeyiz değil mi? Ataşehir bölgesinde bulunan taze ekmek fırınları ve pastaneler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Zeynel Tatlıcıları
(0216) 4565066
Mozaik Çrş. N:34 Atatürk M. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Parfe Gıda
(0216) 4552771
41. Ada N:4 Ataşehir Migros Yanı T-1 Bl. D:1 Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Bolulu Hasan Usta
(0216) 4559525
Ataşehir Blv. N:14 41. Ada D:4Küçükbakkalköy M. Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Güllüoğlu
(0216) 4559080
Ataşehir Blv. N:17 Revaklı Çrş. 36. Ada 2/4 Bl. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Zeynel Muhallebi
(0216) 4565067
Mozaik Çrş. N:34 Bostancı M. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Uniş Gıda
(0216) 4569470
Mozaik Çrş. N:T-14 D:8 Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Brinker Alman Ekmeği
(0216) 5809650
Sedef C. N:19 36. Ada Ata 2-1 Bl. Küçükbakkalköy M. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Aslı Börek - Ataşehir
(0216) 4553952
Meriç C. N:10 Turkuaz Plaza Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Misket Pasta
(0216) 4568575
Meriç C. N:T16 Kamelya Çarşı Dük:16Atatürk M. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
Boşnak Börekçi Tatlı Güven - Ataşehir
(0216) 4560061
Kırkbir Ada N:3 T-2 Çrş. Ataşehir Kadıköy
Ataşehir

tarafindan saglanmistir
tarafindan saglanmistir

Pide ve Hurma Aşkı Göbeği Büyütüyor

Ramazan ayında sofralarımızın baş taçlarından biri ve en vazgeçilmezi, Ramazan pidesi olsa gerek. Oruç tutan kişiler, oruçlu saatlerde iftarın ve belki de en fazla pide yemenin özlemini duyarlar. Ama bu arada pide ve hurma tüketirken, çoğu zaman ipin ucunu kaçırıyoruz. Acıbadem Kadıköy Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, ölçüyü kaçırmadan pide ve hurma tüketmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

HURMA AŞKI: Ramazan ayında orucumuzu açmak için hurma yemek, geleneksel bir davranış. Hoş tadı nedeniyle hurmadan da vazgeçemiyoruz. Yalnızca oruç açmak için değil, meyve olarak iftar sofralarında yer verilen hurmaların da tüketiminde bazen dengesizlikler ve aşırı tüketim görülebiliyor. Hurma potasyum mineralinden zengin, glisemik indeksi yüksek lezzetli bir kuru meyve. 20 gram kadar hurma bir porsiyon meyveye eşdeğer enerji içeriyor. Bu da ortalama 50 kaloriye denk geliyor.

Ne yapalım? Günümüzde ülkemize ithal edilen hurmalar özel olarak hazırlandığından boyutlarının normalin üzerinde olduğuna dikkat edilmeli. Bu nedenle ortalama 20 gram ağırlığında yani 3-4 kuru kayısı veya 1 kuru incir ağırlığına eşdeğer hurmanın bir porsiyon meyveye eşdeğer olduğunu unutmadan dikkatlice tüketmek gerekiyor.

PİDE AŞKI: Ramazan sofralarının vazgeçilmezi ise pide. Bir ince dilim ekmek 25 gramdır, ortalama enerji değeri ise 69 kaloridir. Beyaz undan yapılan ve posa oranı düşük olan pideden çok tükettiğimizde doygunluğu sağlayamadığımızdan daha fazla yeme ihtiyacı duyuyoruz. İki boğumlu bir pide bir dilim ekmeğe eşdeğer olduğundan, bu kadarlık bir pideyle beraber sebze yemeği tüketmek tokluk süresini uzatacaktır.

Ne yapalım? Sofrada tüm doygunluğu pide ile sağlamayı hedeflemeden makul miktarlarda pidenin yanında posa oranı yüksek öğünleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki besin değişim tablosundan yararlanarak Ramazan'da beslenmenizi çeşitlendirebilirsiniz.

BESİN                                     ORTALAMA ÖLÇÜ          MİKTAR ( gr )

Ekmek (buğday, çavdar, mısır)     1 ince dilim                               25

Kepekli ekmek                           1 ince dilim     &...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com

Pideyi iftarda, Kepek ekmeğini sahurda

Beslenme uzmanları, sindirimi kolay olduğu için iftarda ramazan pidesi, sahurda ise uzun süreli tokluk hissi veren kepekli ekmeklerin tüketilmesini önerdi.

Diyetisyen Gülen Akboyar, 13 saate yakın süre aç ve susuz kalacak olan oruçluların, iftarda ve sahurda yediklerine, içtiklerine çok dikkat etmeleri gerektiğini, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşayabileceklerini söyledi.

Havaların da sıcak seyrettiği şu günlerde oruç tutacakların günde 2-3 litre suyu mutlaka tüketmesi gerektiğine değinen Akboyar, yiyecek konusunda da seçici ve dikkatli olunması halinde sorunsuz bir ramazan geçirilebileceğini vurguladı.

Akboyar, iftarda, ramazanın geleneksel yiyeceklerinden olan ve sindirimi kolay pidenin tüketilebileceğini, sahurda ise uzun süre tokluk hissi veren kepekli ekmeklerin tercih edilebileceğini, bunun yanı sıra yemeğin çorbayla başlamasının önem taşıdığını belirtti.

Ramazan sofralarında aşırı yağlı kırmızı etten kaçınılması gerektiğini bildiren Akboyar, şunları kaydetti:

´´´´Sofralar sebze ve salata ağırlıklı olmalı. Tavuk ve balık da sofralarda yer alabilir. Ramazan süresince pilav, makarna gibi ürünleri çok önermiyoruz. Oruç süresi yaklaşık 13 saat olduğundan özellikle sahurda başta kepekli ekmek olmak üzere uzun süre tokluk hissi veren yiyecekler tüketilmeli. Ramazan pidesini ise fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla iftar sofralarında öneriyoruz.´´´´

TATLI YERİNE DONDURMA
Gülen Akboyar, ağır tatlıların hem kilo alımı hem de ani şeker yüklemesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaratabildiğini, bunun yerine ramazanda dondurma veya sütlü tatlıların tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Tatlı yerine meyve tüketiminin daha ideal bir beslenme şekli olduğuna işaret eden A...

Devamı için tıklayınız Ailemax.com